Oto Ses Sistemi Aux, Bluetooth, Usb Parazit, Cızırtı ve Motor Sesi Problemi Çözümü.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda araçlarında aux, bluetooth, usb flash bellek gibi özellikler olmayan ve alttaki görsellerdeki gibi oto aux çeviricileri kullanarak araç teyplerine özellik ekleyen arkadaşların benimde karşılaşmış olduğum gibi sıklıkla karşılaştığı motor devir sesi, alternatör sesi veya cızırtı çatırdama parazit gibi seslerin ses sistemi hoparlörlerden rahatsız edici şekilde duyulmasını engellemek adına bizzat kullandığım ve çözüme ulaştığım yöntemleri yardımcı olması açısından sizlere aktaracağım.
Öncelikle bu tarz ses oluşumunun nedeninin besleme kaynaklı olduğunu bilmelisiniz zayıf şase veya gerilim dalgalanması bu seslerin oluşumunun başlıca nedenleri arasındadır. 
1: Piayasada besleme olarak iki çeşit aux modül bulunmaktadır. +12v  ve +5v besleme ile çalışan terciğinizi alttaki görselde belirtildiği gibi üzerinde 7805 tarzı voltaj regületörü olandan yana kullanmalısınız aksi taktirde aux modülünü çalıştırmak için extra olarak step-down 5v voltaj regülatörü kullanmak zorunda kalırsınız.

2: Kullanmış olduğunuz modülün +12v besleme hattını araç teybinizin arkasında direk teyp besleme hattından değilde alttaki görseldeki gibi belirtilen mevcut ise Booster (İzolasyonludur) yok ise anten +12v çıkışından besleyiniz bu iki çıkış orjinal teyp +12v girişine göre izolasyonlu bir gerilim sizlere sunacaktır.

2: Kullanmış olduğunuz modülün GND (Şase) besleme kablosunu muhakkakki teyp gövdesindeki uygun bir bölgeden alınız.

 

3: Tüm bu uygulamalara rağmen ses sisteminden parazit  ve motor devir sesi almaya devam eden arkadaşlar aux modülü besleme hattına piyasadaki parazit giredirici modüllerin içindeki gibi indictör diye belirtilen indiksiyon bobini ve 100uf 16v veya 470uf 16v kondansatör ile parazit giderici devre kurması gerekmektedir. 

Uygulama Devre Şeması

Uygulama Örneği


İndiksiyon bobini ve kondansatör elektronik komponent satan dükkanlarda veya günlük hayatımızda kullandığımız güç kaynağı, led trafosu vs gibi cihazların içerisinde mevcut olup alttaki görsellerdeki gibidir.


Parazitsiz huzur dolu günler dilerim. Bize destek olamak için Youtube kanalımıza abone olamanız veya sayfamızda bulunan reklamlara enaz bir kere tıklamanız yeterli olacaktır.
2 thoughts on “Oto Ses Sistemi Aux, Bluetooth, Usb Parazit, Cızırtı ve Motor Sesi Problemi Çözümü.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir