Arduino Tablet Kontrol Modülü

Herkeze  merhaba arkadaşlar, bu yazımızda araçlarınıza sonradan uyguladığınız tabletlerin teyp ile senkronize bir şekilde açılıp kapanması için Arduino kullanarak tablet kontrol modülü hakkında sizlere bilgi vereceğim umarım sizler için faydalı olur diyerek yazımıza başlayalım.Öncelikle unutmayalım araç içerisine uyguladığınız tabletler direkt güneş ışığına maruz kalacağı için emniyet amacıyla muhakkakki tabletinizin bataryasını sökün ve xl4015 tarzı voltaj regülatörü ve tabletinizin bataryasindaki pil koruma devresini kullanarak besleyiniz.
Tablet çalışma gerilimi 3.7v ve 4.35v aralığındadır pil koruma devresi olmadan tabletinize direkt enerji vermeyin aksi taktirde fazla voltaj nedeniyle tabletinize zarar verirsiniz. İnternette tableti harici güç ile bataryasız çalıştırılması hakkında bir çok video mevcuttur.
TABLET KONTROL MODÜLÜNDE KULLANILACAK MALZEMELER
1 ADET ARDUİNO NANO, UNO VS HEPSİ OLUR.
2 ADET 7805 VOLTAJ REGÜLATÖRÜ
1 ADET 100uf KONDANSATÖR
1 ADET 100nf KONDANSATÖR
1 ADET 10K DİRENÇ
1 ADET 1K DİRENÇ
1 ADET 1N4007 DİYOT
1 ADET BC548 veya BC547 NPN TRANSİSTÖR
1 ADET 5 Lİ KLAMENS
KORUMA AMAÇLI OLUP İSTEĞE BAĞLIDIR VE ŞİDDETLE TAVSİYE EDİLİR
1 ADET CAM SİGORTA YATAĞI
1 ADET 2A CAM SİGORTA
Tablet kontrol modülü çalışma prensibi daimi +12v enerji kaynağınız 7805 voltaj regülatörü ile 5v düşürülüp arduino VIN girişinden beslenir ve arduino teybinizden açma ve kapama sinyali beklemeye başlar.
Modül enerji ve devrede iken araç teybi açılması ile tespit edilen +12v 7805 voltaj regülatörü aracılığı ile +5v olarak arduino 2 numaralı digital pine iletilir. Teybin açılma veya kapanma tettiğini alan modül ilgili 4 numaralı digital pini +5v çıkış vererek 1k direnç ile ilgili NPN transistörü tetikleyecek tabletinizin power butonuna ayarladığınız süre kadar açma, kapama, uyutma, ve uyandırma tetiği iletir. Bu şekilde tabletiniz teybiniz ile senkronize çalışmış olacaktır.
Arduino yazılım dosyası içerisindeki açma, kapama ve bekleme sürelerini kendi tabletinize göre düzenlemeyi unutmayınız.
ARDUİNO TABLET KONTROL MODÜLÜ DEVRE ŞEMASI

ARDUİNO TABLET KONTROL MODÜL İÇİNE ATILACAK YAZILIM
7 thoughts on “Arduino Tablet Kontrol Modülü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir