Fiat Linea, Puntu Orjinal kol ile Far Sensörü Nasıl Yapılır ?

Herkeze merhaba arkadaşlar, bu makalemizde fiat linea ve punto araçlarımıza full paket araçlarda olup alt segment araçlarımızda olmayan otomatik far sensörü özelliğini kazandıracağız.
Öncelikle bu uygulamada emeği geçen Yakup ULUTAŞ ve Sözer Bası arkadaşlarımıza çok teşekkür ederek yazımıza başlayalım.
Bu uygulama daha önceden aracına arduino kullanarak far sensörü modulü ilave etmiş arkadaşlarımız için geçerli olup hali hazırda aracınızda far sensörü modülü bulunmayan arkadaşlar Yakup Ulutaş arkadaşımızın Otomatik Far Sensörü Nasıl Yapılır? başlıklı makalesini okuyabilir ve bu uygulamayı araçlarına uygulayabilirler.

Orjinal far sinyal kolu auto modu kullanılarak far sensörümüze çalıştımak için yapmanız gereken işlemler.

Yukarıdaki görselde ok ile belirtilen yeri tornavida vs ile kağırtarak içerisinde bulunan kapağı çıkartalım.

Yukarıdaki görselde ok ile belirtilen yerde 3 adet tırnak koruması mevcuttur bu tırnakları tornavida vs yardımı ile açmadan dış muhafazayı yerinden çıkartamazsınız.

Dış muhafazı koruyan 3 adet tırnağı açtığınızda muhafaza kapağını sola doğru çekiniz rahatlıkla yerinden çıktığını göreceksiniz.

Yukarıdaki resimde ok ile gösterilen iç buton çevirme pimini konum olarak far konumuna alınız.

Yukarıdaki resimde gösterilen yerde buton piminin auto kademesinesine geçmesini engelleyen plastik parçayı maket bıçağı yardımı ile kesiniz.

Kol içerisindeki pcb ve butona ulaşmak için buton pimini kargaburnu yardımı ile yerinden çıkartmanız gerekmektedir. Resimde gösterilen yerlerde üç adet tırnak mevcuttur. Ben kırmadan açamadım kırılması geri toplama ve aktif kullanımda herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Şansınız ve sabrınız varsa siz kırmadan açabilirsiniz. 🙂
Fiat Linea Far Kolu Kademe Devresi

Linea far kolu devremizde 3 farklı kademe için smd direnç mevcut olup  her direnç can bus tarafından okunur ve ona göre ilgili işlem yapılır devre üzerindeki 4700 yani 470ohm direnç far kolu auto kademesine aittir.

Fiat Punto Far Kolu Kademe Devresi

Punto far kolu devremizi söktüğümüzde 3 farklı kademe direncinden auto konumu için olması gereken 4700 yani 470ohm direncinin olmadığını görüyoruz. Üstteki görselde işaretlediğimiz yerlere 470ohm auto kademe direnci ilave ediyoruz. Direnç montajı esnasında direnç yönünün önemli olmadığını hatırlatmak isterim.
Linea için 4700 direncinin sağ tarafından Punto için ise eklemiş olduğunuz 470ohm direncin sol tarafından kablomuzu lehimleyip bunu far sensörü modülümüze götüreceğiz.

Far sinyal kolu altındaki kapak resimde gösterildiği şekilde tornavida yardımı ile rahatlıkla çıkarılabilmektedir.

Sinyal kolu kenarlarında kablo geçirme boşluğu olmadığı için resimdeki gibi ufak bir delik açmamız gerekiyor.

Kablo çekme işlemimiz tamam artık kolumuzu toplayalım.

Evet arkadaşlar ve mutlu son artık kolumuzda auto konumu aktif. Şimdi sıra geldi pcb devredeki smd dirençden gelen kabloyu arduinomuza girmeye ve analog değeri okumaya.
ORJİNAL KOL İLAVE EDİLMİŞ FAR SENSÖRÜ DEVRE ŞEMAMIZ

ARDUİNO İLE GELEN ANALOG DEĞERİ OKUMAK İÇİN İLAVE DEVRE ŞEMAMIZ

ARDUİNO MODÜLE YÜKLENMESİ GEREKEN KODLARIMIZ
Bilgilendirme:

Blog sayfamda yayınlanmış olan tüm çalışmalar kendi aracıma uyguladığım uygulamar olup aracınıza uyguladığınız esnada yapılacak hata ve hasarlardan ben sorumlu değilim arkadaşlar.

‌Blog sayfam ticari değil sadece siz değerli meraklı, teknoloji tutkunu araç severleri bilgilendirmek amacı gütmektedir.

‌Bilmelisinizki bu işi ticari olarak yapan firmalar bu bilgilerin hiç birini vermiyor adeta devlet sırrı gibi saklıyorlar ve gruplarında nasıl yapılır gibi bilgi vs verenlerin yorumlarını onaylamayıp siliyorlar. çünkü en iyisinin kendileri olduğunu düşünüyorlar.

‌Bilgisine güvenen elektronik alt yapısı olan ben yaparım diyenler çalışmalarımızı kolaylıkla kendi araçlarına uygulayabilirler.
Otomatik far sensörü modülü uygulamamız hoşunuza gitti fakat elektronik hakkında altyapınız yok ve bu uygulamayı yaptırmak istiyorsunuz. Talep eden arkadaşlara Linea ve Puntu araçlara uyumlu montaja hazır modül toplayabilirim ve montajı konusunda yardımcı olurum veya şimdilik Bartın, Amasra, Karabük ve çevresi için modül montaj gerçekleştirebilirim. Bunun için sayfamda bulunan Bize ulaşın sayfası için TIKLAYINIZ.

13 thoughts on “Fiat Linea, Puntu Orjinal kol ile Far Sensörü Nasıl Yapılır ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir