Fiat Linea Cam Kaldırma Modülü Montajı Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar fi̇at li̇nea aracımıza pi̇yasada satılan mfk, i̇nwells vs marka 4 cam veya 2 cam kaldırma modülü montajı yaptım ve si̇zleri̇nde bu uygulamayı yapabi̇lmesi̇ i̇çi̇n bu makaleyi̇ hazırladım umarım si̇zler i̇çi̇n faydalı bi̇r uygulama olmuştur.

Pi̇yasada satılan cam kaldırma modülleri̇ cam motoruna gi̇den kablolar kesi̇lerek arasına uygulanmakta olup modül sırayla cam motorlarına + veya – gönderi̇r ve cam tam olarak kapandıktan veya açıldıktan sonra cam motorunun sıkışması neti̇cesi̇nde çeki̇len akıma göre (bu durumda pi̇yasadan aldığınız modülün termi̇k ayar hassasi̇yeti̇ önemli̇di̇r) enerji̇yi̇ kesmektedi̇r.
Önceli̇kle di̇reksi̇yon altındaki̇ si̇gorta panel kapağını, ön kaput açma kolunun bulunduğu kaplamayı ve şoför kapısı i̇le şoför koltuğu arasında kalan marşpi̇yeli̇ sökeli̇m.


Cam kaldırma modülü i̇çi̇n +12v teti̇k kablosu sol ön kapıya gi̇den tesi̇sat kabloları i̇çeri̇si̇ndeki̇ 2.5mm kalınlığında beyaz & si̇yah kablodur.

Fi̇at li̇nea araçlarımız tüm camlar kaldırma işlemi i̇çi̇n +12v teti̇k kullanmaktadır. Pi̇yasadan almış olduğunuz cam kaldırma modülünüzü + teti̇k olarak ayarlamanız gerekmektedi̇r.
Açmış olduğunuz si̇gorta paneli̇ i̇çi̇nden cam kaldırma modülünüzün sürekli̇ devrede olması i̇çi̇n gerekli̇ +12v araç kontağı açıkken çalışmaması i̇çi̇n +12v modüllerde genelde (acc) gi̇ri̇şi̇ olarak geçer ve arac kontak açıkken seyi̇r hali̇nde hıza duyarlı merkezi̇ ki̇li̇t kapanması durumunda camların kapanmasını engelleyecekti̇r.
Gnd şase tespi̇t edi̇p cam modülüne bağlayın.
Sol ön şoför kapısı hari̇ci̇ndeki̇ tüm kapıların cam kaldırma kabloları sürücü koltuğu i̇le sürücü kapısı arasındaki marşpi̇yeli̇n altında bulunmakta olup 2.5mm kalınlığında ve di̇ğer kablolardan kalın olduğundan kolaylıkla tespi̇t edi̇lebi̇lmektedi̇r.

CAM MOTORLARINA GİDEN KABLO RENK KODLARI

SOL ÖN CAM YEŞİL & KAHVERENGİ RENKLERE SAHİP OLUP SOL ÖN KAPIYA GİDEN TESİSAT KABLOLARI İÇERİSİNDEDİR.
SAĞ ÖN CAM KALDIRMA RENK : MOR & SARI
SAĞ ARKA CAM KALDIRMA RENK : KAHVERENGİ & BEYAZ
BEYAZ SOL ARKA CAM KALDIRMA RENK : BEYAZ
NOT:
MODÜLÜNÜZÜ MARŞPİYEL ALTINDA UYGUN BİR BÖLÜME KONUMLANDİRABİLİRSİNİZ.
PİYASADAKİ CAM KALDIRMA MODÜLLERİ GENEL OLARAK CAMLARI SIRAYLA KALDIRMAKTADIR.
MODÜLÜNÜZE MUHAKKAK KONTAK +12V GİRİŞİ YAPINIZ AKSİ TAKTİRDE ARACINIZ SEYİR HALİNDE İKEN 20KM HIZA ULAŞTIĞINDA KAPILAR KİLİTLENİR VE CAMLARINIZ KAPANIR.

Bilgilendirme:

Blog sayfamda yayınlanmış olan tüm çalışmalar kendi aracıma uyguladığım uygulamar olup aracınıza uyguladığınız esnada yapılacak hata ve hasarlardan ben sorumlu değilim arkadaşlar.

‌Blog sayfam ticari değil sadece siz değerli meraklı, teknoloji tutkunu araç severleri bilgilendirmek amacı gütmektedir.

‌Bilmelisinizki bu işi ticari olarak yapan firmalar bu bilgilerin hiç birini vermiyor adeta devlet sırrı gibi saklıyorlar ve gruplarında nasıl yapılır gibi bilgi vs verenlerin yorumlarını onaylamayıp siliyorlar. çünkü en iyisinin kendileri olduğunu düşünüyorlar.

‌Bilgisine güvenen elektronik alt yapısı olan ben yaparım diyenler çalışmalarımızı kolaylıkla kendi araçlarına uygulayabilirler.

11 thoughts on “Fiat Linea Cam Kaldırma Modülü Montajı Nasıl Yapılır ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir